Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie
Gmina Czajków
KALENDARIUM MUZYCZNE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Menu
Dołącz do Nas na Facebooku
Odpust ku Czci Św. Stanisława w Czajkowie
 

8 maja w Czajkowie obchodzony jest dzień Patrona Parafii - Św. Stanisława, biskupa i męczennika.

Jak co roku, obchody Święta Patrona obchodzone były poprzez uroczystą Mszę Świętą, która odprawiona została przez Proboszcza Parafii Czajków - ks. Adriana Jurka.

W uroczystościach wzięła udział Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie, poczty sztandarowe oraz licznie zebrani wierni.

Św. Stanisław biskup urodził się w Szczepanowie w okolicach 1034 roku, w rodzinie drobnej szlachty. Wraz ze swoim dojrzewaniem okazywał się pilnym pracownikiem i dociekliwym uczniem, dlatego został wysłany do szkoły katedralnej w Krakowie – tam zaczął się jego związek z teologią. Z czasem, przechodząc kolejne etapy zaangażowania w posługę, został w końcu pracownikiem Kurii przy boku ówczesnego biskupa Suły Lamberta.

Krótki życiorys jest efektem męczeńskiej śmierci. Po odejściu biskupa król Bolesław II Szczodry powołał Stanisława na wolne stanowisko. Szybko w ich relacji zaczęły pojawiać się niezgodności. Król był według biskupa hipokrytą o okrutnych praktykach, uwłaczających moralności. Gdy kaznodzieja nie mógł wpłynąć na króla w rozmowie, zaczął modlić się o jego nawrócenie z ambony. Podczas jednej z mszy Bolesław odciął głowę św. Stanisława, a ciało kazał rozczłonkować i rozrzucić. W ten sposób Stanisław uznany został za męczennika, a Bolesław stracił koronę i został wygnany z Polski. (źródło: https://www.kopalnia.pl/kopalnia-wiedzy/swiety-sta...)


Dołącz do Nas na Facebooku

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie © 2023

Projekt i wykonanie ideaCode

Ta strona internetowa używa ciasteczek (cookies). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z tych plików.