Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie
Gmina Czajków
KALENDARIUM MUZYCZNE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Menu
Dołącz do Nas na Facebooku
VIII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Czajkowie
 

8 lipca na Stadionie Sportowym w Czajkowie odbył się VIII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Wzięło w nim udział 6 zespołów.

Tegoroczne święto orkiestr połączone było z VI Piknikiem Sołtysów Powiatu Ostrzeszowskiego. Tradycyjne wielkie orkiestrowe muzykowanie rozpoczęło się od barwnej parady orkiestr na Stadion Sportowy. Cała trasa, którą przemierzały orkiestry "obstawiona" była mieszkańcami naszej gminy i gośćmi, którzy przyjechali podziwiać kunszt orkiestr dętych i mażoretek.

Jako pierwsza na stadionie pojawiła się Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie (kapelmistrz Krzysztof Sowa, tamburmajor Martyna Buda) wraz z trzema grupami mażoretek. Następnie dołączały kolejne orkiestry:

- Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmc (kapelmistrz Wojciech Olejnik, tamburmajor Jacek Kapitaniak),

- Gminna Orkiestra Dęta z Koźminka (kapelmistrz Jacek Konopczyński, tamburmajor Angelina Murawińska),

- Miejska Orkiestra Dęta z Ostrzeszowa (kapelmistrz Paweł Kossok, tamburmajor Magdalena Góra - Nawrot),

- Orkiestra Dęta Don Bosco z Marszałek (kapelmistrz Mirosław Felich)

Kiedy wszystkie pięć zespołów biorących udział w paradzie dotarło na Stadion nastąpiło wspólne wykonanie niepisanego Hymnu orkiestrowego, czyli przeboju Haliny Kunickiej "Orkiestry Dęte". Orkiestry zagrały pod batutą Henryka Siudy - muzyka orkiestry Dętej w Koźminka. Kolejnym wspólnie wykonanym utworem był marsz Happy Marching Band 1. Tym razem pod batutą Wojciecha Olejnika, kapelmistrza orkiestry z Chełmc.

Kiedy muzyka wybrzmiała nastąpiło oficjalne otwarcie przeglądu i powitanie przybyłych gości. Głos zabrali współorganizatorzy przeglądu, czyli: Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki, Wójt Gminy Czajków Henryk Plichta i Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Ostrzeszowskiego Grażyna Jaszczyk. Do Czajkowa dojechał również przyjaciel orkiestr dętych, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Po części oficjalnej oddano głos muzyce. Jako pierwsza wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie, której towarzyszyły trzy grupy mażoretek. Łącznie wystąpiło blisko 90 artystów z Czajkowa. Największe jednak zainteresowanie skupiło się na najmłodszych mażoretkach, które po kilku miesiącach ćwiczeń zaprezentowały swoje umiejętności. Muzycy przygotowali dla publiczności niespodziankę.

Występy orkiestr przeplatane były konkursami dla przedstawicieli sołectw powiatu ostrzeszowskiego. Podczas koncertu licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć utwory rozrywkowe i marszowe, zarówno polskie jak i zagraniczne kompozycje.

Już po raz drugi z rzędu w ramach Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Czajkowie odbyła się Orkiestrowa Akcja Krwiodawstwa. Patronem Honorowym wydarzenia był Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem: "zagraj z orkiestrą, uratuj życie". Podobnie jak w zeszłym roku mieszkańcy Gminy Czajków i okolicznych miejscowości nie pozostali obojętni na zaproszenie do podzielenia się najcenniejszym lekiem ratującym życie jakim jest krew. Łącznie zarejestrowanych zostało 30 osób które wykazały chęć oddania krwi, a 25 z nich zostało faktycznymi dawcami. Dwie osoby zostały dawcami kwalifikowanymi.

Ostatnią orkiestrą, która wystąpiła na przeglądzie była Orkiestra Wojskowa z Torunia pod dowództwem kpt. Krzysztofa Żeleśkiewicza. Muzycy swój popis rozpoczęli od pokazu musztry paradnej. Niecichnące oklaski licznie zgromadzonej publiczności są najlepszym dowodem na to iż muzycy z Torunia, którzy odwiedzili nasza małą miejscowość pokazali wzbudzili wielkie zainteresowanie. Zakończeniem przeglądu był ponad godzinny koncert orkiestry z Torunia. Pokaz umiejętności muzycznych dopełnił występ wokalistów.

Publiczność nie pozostała dłużna. Nagrodziła muzyków sowitymi brawami.

Przegląd nie miał charakteru konkursu. Był okazją do pokazania wszystkiego tego czego orkiestry uczą się podczas wielogodzinnych prób a także do integracji środowisk muzycznych. Każdy z zespołów otrzymał puchar o talon do wykorzystania w sklepie muzycznym. Publiczność, która tego dnia odwiedziła Czajków, mogła skorzystać z bogatej oferty stoisk gastronomicznych, natomiast najmłodsi uczestnicy spędzić czas w miasteczku dla dzieci.

Organizatorami tegorocznego przeglądu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Powiat Ostrzeszowski, Gmina Czajków, Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Ostrzeszowskiego oraz Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie.

Patronat medialny objęli: Radio Centrum, Radio Eska, Radio Sud, Ostrzeszowinfo, Czas Ostrzeszowski, Nasze Strony Ostrzeszowskie, Twój Puls Tygodnia.


Tekst: M.H.

Zdjęcia: Orkiestra Dęta Czajków, Ada Radziejewska, Wiktoria Koprowska, Gmina CzajkówDołącz do Nas na Facebooku

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie © 2019

Projekt i wykonanie ideaCode

Ta strona internetowa używa ciasteczek (cookies). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z tych plików.