Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie
Gmina Czajków
KALENDARIUM MUZYCZNE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Menu
Dołącz do Nas na Facebooku
VII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Czajkowie
 

Wielkie święto muzyki orkiestrowej w Czajkowie już za nami.


2 lipca w Czajkowie odbył się VII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Powiatowe święto miało jednak wymiar dwudniowy. 1 lipca goście specjalni przeglądu, czyli Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Łososiny Dolnej zagrała koncert podczas Dni Kobylej Góry, a 2 lipca zapewniła oprawę muzyczną podczas mszy świętej w Kościele w Mikstacie. Był to przedsmak muzycznych pokazów.

Tradycyjnie muzyczne świętowanie rozpoczęliśmy od pięknej i barwnej parady orkiestr na Stadion Sportowy. Jako pierwsza na stadionie pojawiła się Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie pod kierownictwem tamburmajor Martyny Budy i kapelmistrza Krzysztofa Sowy. Orkiestrze towarzyszyły dwie grupy mażoretek.

Kolejno dołączały pozostałe zespoły:

Miejska Orkiestra Dęta z Ostrzeszowa-tamburmajor Magdalena Góra-Nawrot, kapelmistrz Paweł Kossok,

Orkiestra Quantum przy OSP w Rychwale wraz z mażoretkami-kapelmistrz Zbigniew Osajda,

Orkiestra Dęta OSP Kraszewice-kapelmistrz Marcin Heliński,

Orkiestra Dęta "Don Bosco" z Marszałek-kapelmistrz Mirosław Felich,

Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Łososiny Dolnej-kapelmistrz Tadeusz Szkarłat.

Wzorem lat ubiegłych karuzelę orkiestrową rozpoczęliśmy od wspólnego wykonania niepisanego "hymnu" orkiestr, czyli niezapomnianego przeboju Haliny Kunickiej "Orkiestry Dęte". Ponad 200 muzyków jednocześnie zagrało pod batuta kapelmistrza Zbigniewa Osajdy. Kolejny utworem wspólnie wykonanym był Happy Marching Band nr 1 pod dyrekcją kapelmistrza Tadeusza Szkarłata.

Uroczystego otwarcia przeglądu dokonali gospodarze, czyli Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki i Wójt Gminy Czajków Henryk Plichta. Historię każdej z orkiestr przedstawił prowadzący przegląd Pan Maciej Zadka.

Po części oficjalnej przemówiła muzyka. Każda z orkiestr zagrała piękny koncert sceniczny. Publiczność mogła usłyszeć utwory marszowe, koncertowe, muzykę filmową, taneczną, poważną, regionalną. Najróżniejsze aranżacje i piękne wykonania dopełnił efekt wizualny, czyli pokaz umiejętności tanecznych mażoretek. Wystąpiły dziewczęta działające przy orkiestrach w Rychwale i Czajkowie.

Zakończeniem muzycznych atrakcji był pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Quantum działającej przy OSP w Rychwale. Piękne stroje, elementy musztry połączone z muzyką i efektami specjalnymi nagrodzone zostały sowitymi brawami.

Po raz pierwszy w ramach Powiatowego Przeglądu Orkiestr w Czajkowie z inicjatywy współorganizatorów, czyli Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP w Czajkowie odbyła się Akcja Honorowego Krwiodawstwa i Dzień Dawcy Szpiku.

Punkt krwiodawstwa zlokalizowany w Gimnazjum cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Chęć oddania krwi wyraziło aż 56 osób. 34 osoby stały się faktycznymi dawcami krwi. Wielkim sukcesem akcji jest fakt że aż 12 osób zostało dawcami kwalifikowanymi, czyli po raz pierwszy wykazali chęć oddania najcenniejszego leku ratującego życie. Dzięki uprzejmości przedsiębiorców z Gminy Czajków, którzy ufundowali nagrody rzeczowe mogliśmy obdarować nimi krwiodawców. Rozlosowane zostały między innymi: rower, telewizor, sprzęt kuchenny, bony pieniężne, apteczka pierwszej pomocy i ciśnieniomierze.

Podczas Dnia Dawcy Szpiku zarejestrowało się 16 osób wyrażając tym samym chęć pomocy swoim "bliźniakom genetycznym".

Powiatowe święto muzyki orkiestrowej było doskonałą okazją do zachęcenia młodzieży do wstępowania w szeregi orkiestr. Muzycy z Czajkowa w specjalnie przygotowanym namiocie odpowiadali na pytania dotyczące działalności orkiestry, udzielali pierwszych lekcji grania na instrumentach i zaszczepiali w zainteresowanych pasje muzyczne.

Każda z orkiestr otrzymała piękny puchar i ban pieniężny w wysokości 500 złotych na wykorzystanie w sklepie muzycznym. Pomimo wietrznej pogody na Stadion Sportowy w Czajkowie przybyły rzesze sympatyków muzyki orkiestrowej. Organizatorzy zapewnili darmowe atrakcje dla dzieci oraz szeroką gamę punktów gastronomicznych.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Centrum, Radio Sud, Czas Ostrzeszowski, Nasze Strony Ostrzeszowskie i Twój Puls Tygodnia.

Wydarzenie mogło się odbyć dzięki wsparciu finansowym i organizacyjnym:

Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie, Gminy Czajków oraz Gminnej Orkiestry Dęte przy OSP w Czajkowie.

Zakończenie tegorocznej edycji Powiatowego Przeglądu Orkiestr jest początkiem pracy nad organizacją VIII Powiatowego Przeglądu Orkiestr w Czajkowie, na który już teraz zapraszamy. Przegląd Orkiestr i kolejna Akcja Honorowego Krwiodawstwa odbędą się 8 lipca 2018 roku w Czajkowie!


Dziękujemy Wszystkim, dzięki którym tegoroczny przegląd mógł stać się faktem!


Zdjęcia: Karolina Mleczko, Aleksandra Buda.

Tekst: M.H.Dołącz do Nas na Facebooku

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie © 2018

Projekt i wykonanie ideaCode

Ta strona internetowa używa ciasteczek (cookies). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z tych plików.